Kediyle İletişim Kurma Klavuzu

Kediyle iletişim kurmak, akşam yemeğine davet ettiğiniz misafirlerle kurduğunuz hoş sohbet kadar kolay bir iş değildir. Kuracağınız iletişim, kedinizi eğitme ve onunla olan ilişkinizi kuvvetlendirme adına çok mühim unsurdur.

Kedinize basitçe “HAYIR!” veya “OTUR!” komutlarını öğretmeniz onu daha iyi bir ev hayvanı haline getirirken, “Ödül!” veya “Mama!” gibi kelimeler de sizi keyifli bir şeyle özdeşleştirmesine yardımcı olur.

Kediler genellikle diğer kedilerle konuşurlar (Diğerleri bölgelerine girdiğinde kıhlar ve homurdanırlar.)

Kedigillerin dili; yüz ifadesi, kuyruk konumu, kulak konumu ve vücudun diğer duruş şekilleri bunlara ilave olarak koku ve seslerin karmaşık bir karışımıdır. Kediler, çıkarttıkları seslerin neden olduğu insan tepkilerini inceleyerek bizden istekte bulunmayı öğrenirler.Kedinizi Anlamak İçin

Bazı kediler (Doğu’lu ırklar) konuşkandır ve geniş kelime dağarcıkları vardır. Diğer kediler hemen hemen hiç “konuşmazlar”, veya her duruma uyan tek bir miyavlamaya sahiptirler.

Kediniz konuşkan olsun ya da olmasın, vücut dilleri anahtar unsur olarak sizinle ya da diğer hayvanlarla olan etkileşimi açıkça ortaya koyacaktır. Hem vücut hem de çıkardığı sesleri takip ederek, “Acıktım” ve “Git Başımdan” arasındaki farkı rahatlıkla anlayabilirsiniz.


Yaygın Olarak Kedilerin Çıkardığı Seslerin Anlamları:

1- Kısa Miyav: “Hey, naber?”
2- Çoklu Miyavlamalar: “Seni gördüğüme sevindim! Nerelerdeydin? Özledim!”
3- Orta Perdede Miyav: Rica ünlemleri. Genellikle mama, ödül, ya da dışarı çıkma isteği gibi.
4- Bitkin Miyav (Miaaaooooovvvvvv) : “Beni beslemeyi unuttun mu, şapşal?, Hemen mama istiyorum!” veya benzer bir istek.
5- Düşük Perdede Miyav (Miovvv) : “ Çok bayıksın, hizmetin beş para etmez!” veya benzer bir şikayet.
6- Yüksek Perdede Miyav (mouuvvvvv!) : “Ahh! Aptal, kuyruğuma bastın!”
7- Gurrr: Sıklıkla bir memnuniyet ifadesidir ancak aynı zamanda korku ve acı için de kullanılabilir – Yırtıcılardan güçsüzlüğünü gizlemek için içgüdüsel olarak.
8- Kıhhh: “Çok kızgınım, kan akıtmaktan çekinmem.”
9- Klik – Kriki – kıkıkı - kikiki : Avlarını takip ederlerken çıkardıkları farklı ses.


Yaygın Olarak Kedi Jestlerinin Anlamları:

Kuyruk:

1- Dimdik ya da sonu kıvrık dik kuyruk: Mutlu.
2- Hızlı sallanan kuyruk: Heyecanlı veya huzursuz.
3- Titreyen kuyruk: Sizi gördüğü için çok heyecanlı.
4- Sırta yapışmış dik ve sonu N şeklinde kıvrık kuyruk: Aşırı saldırganlık.
5- Sırta yapışmış dik ve ancak zayıf kuyruk: Saldırgan veya korkmuş.
6- Zayıf ve bacak arasına alınmış kuyruk: Korkmuş.


Gözler:

1- Genişlemiş göz bebekleri: Çok oyuncu veya heyecanlı. Ayrıca saldırganlığa da işaret eder.
2- Yavaşça Kırpılan Gözler: Etkileme, öpücük göndermeye eş değer.

Baş:

1- Arkaya dönük kulaklar: Korku, kaygı, saldırganlık.
2- Dil şapırdatma: Endişe, evham.
3- Bir insan veya hayvana baş, vücut yanı ya da kuyruk sürtmek: Hoş geldin ritüeli, sahiplik istemi.
4- Baş sürtmek: Arkadaşlık, etkileme.
5- Yüz koklamak: Kimliğini onaylama.
6- Islak burun öpücüğü: Etkileme.
7- Yalama: Etkilemenin sondan bir önceki işareti. Veya abur cubur yedikten sonra temizlenmeniz gerektiğini işaret eder.


Kedinizin Sizi Anlaması İçin

Kedinizle iletişim kurarken, kullandığınız kelimelerden çok, nasıl ve hangi vücut diliyle söylediğiniz önemlidir. Eğer “Otur!” veya “Hayır!” kelimeleriyle aynı tonda “Güzel Kedi!” derseniz kedinizin kafasını karıştırır ve söylediğinizi yanlış anlamasına neden olursunuz. Tutarlılık, kediyle iletişimin başarı anahtarıdır.

Yüksek, katı, otoriter bir ses ve birlikte, tutarlı şekilde vücut dilinizi kullanarak doğru davranışa yönlendirebilirsiniz. Örneğin: Kedinize “Otur!” dediğinizde, katı bir yüz ifadesi takının ve elinizi yukarıdan aşağıya doğru hareket ettirerek yeri işaret edin.

Övmek için, mama yemeğe davet ederken veya ödül sunarken yüksek tonda “mutlu” bir ses kullanın, gülümseyin ve elinizle işaret edin.

Eğer kediniz, siz bir işle meşgulken ilginizi çekmeye çalışıyorsa ciddice “Hayır!” diyin ve duygusal yakınlık göstermeden, kibarca itekleyin. Kediler, insanların kişisel alanlarına çok fazla saygı duymazlar ve tekraren işgale yeltenirler. Bu yüzden, kediciğiniz pes edip sizi yalnız bırakana dek birkaç kez “Hayır!” demek ve itelemek zorunda kalabilirsiniz. Eğer “Hayır!” der ve, itelemek yerine severseniz, davranışınızı hoş karşılama işareti olarak algılayabilir.

Pek çok kedi, ciddi bir hata yaptığı ya da durdurulmaları gerektiği zaman, hişt veya pist seslerini “Hayır!” olarak kabul ederler.

Eğer tutarlı olarak aynı sesi kullanır, aynı yüz ifadesini takınır ve aynı vücut dilini yansıtırsanız, kediniz sizi anlamakta hiç güçlük çekmez. Onunla ne kadar çok iletişim kurarsanız, birbirinizi o kadar daha iyi anlarsınız.


7 yorum:

 1. kediler evham da yapıyormuş demek! Bi yaşıma daha girdim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizimkinde astım kaynaklı panik bozukluktan mütevellit aşırı paranoya var. :))

   Sil
 2. Bilgilendirici, oldukça güzel bir paylaşım... Teşekkür ederim; okumak, öğrenmek keyif verici oldu.

  YanıtlaSil
 3. Kedi oyuncaklarini neden mamasinin ustune koyar??

  YanıtlaSil
 4. Hem maması taze kalsın diye hemde oyuncağı sahiplendiginden

  YanıtlaSil
 5. Keyifle okudum bi cok da bilgiye sahipoldum tskler..Bi konu da destek almaya ihtiyacım var.. 1 kedi sahiplendim 35 gunluktu simdi 5 aylık.. Hem ona arkadas olsun diye Sokaktan bi kedi yakaladı cok var sıcak bi yuvasi olsun dedim keşke hepsini alabilsem.:(cok zor alisti eve 3 hafta oldu geleli ama hala yatağıma tuvaletini yapıyo :(((ben bıktım yorgan battaniye yikatmaktan yikamaci Zengin oldu zaten :( saka bi yana ama artik bakamıyorum alisamadi eve nere misaitse yapıyo elimde camasir suyu sirke ile geziyorum lütfen bana you can gosterin..

  YanıtlaSil
 6. selda hanim merhabalar,

  ben de, calistigim teknokent'in bahcesinde ölmek uzere olan kucuk, sevimli bir yavruyu evimde misafir ediyorum ( yani aslinda o bizi misafir ediyor:) )

  bu benim ucuncu kedim ve eger tuvalet aliskanligi yok ise, size tavsiyem, onu kedi kumuna oturtup, patileri ile kumu kazmayi ogretmeniz (patilerini tutup, kumu kazmasinda ona öncü olmaniz)

  bizim little (yani bahsi gecen kucuk kedim :D) ayni sorundan dolayi bizi ugrastiriyordu, ancak bu sekilde gerceklesen bir kac ogretiden sonra artik kendi isini kendisi halledebiliyor :)

  iyi niyetiniz ve sabriniz icin tum sokak hayvanlari adina tesekkurler, iyi aksamlar..

  YanıtlaSil